Skocz do zawartości

Witaj na forum webmasterów Webax.pl.

Wyświetl nową zawartość

Matslom

Matslom

Rejestracja: 13 lip 2012
Poza forum Ostatnio: 13 kwi 2014 17:50
*****

Moje tematy

"Ćwiczenia praktyczne JavaScript" - Marcin Lis

17 lipiec 2013 - 22:42

Suche Fakty

Tytuł: Ćwiczenia praktyczne JavaScript
Autor: Marcin Lis
Wydanie: III
Wydawnictwo Helion
Książka na helion.pl: Klik
Przykładowy rozdział: Klik

cwjas3.jpg

 

Kilka słów wstępu

Już za 35zł możemy nauczyć się stosować JavaScript na naszych stronach, bo tyle kosztuje książka w wersji drukowanej. W wersji elektronicznej (eBook) jest trochę taniej bo jej kosz wynosi 28zł. To nie jest cena wygórowana, patrząc na to jakiej dziedziny ona dotyczy.
Osobiście preferuję wersję drukowaną, ponieważ można zabrać ją wszędzie, a czytanie na smartfonie o przekątnej 3,2" nie jest komfortowe. Tym bardziej nie wyobrażam sobie uczenia się jakiegokolwiek języka z wideoporadników...
Może teraz przejdźmy do samej opinij o książce.

 

 

O książce

Tak jak sam tytuł zaznacza, znajdziemy tutaj praktyczne ćwiczenia użycia JavaScriptu. Zdobytą wiedzę z powodzeniem można wykorzystać przy tworzeniu strony, bądź dalszego poznawania języka JS i jego popularnych (lub mniej) bibliotek.
Cała książka jest napisana lekkim językiem dla początkujących. Nie ma tutaj jakiś bardzo niezrozumiałych słów. Sama jest dosyć obszerna, zawiera około 200 stron tekstu. Mimo tylu stron w moim odczuciu, lekko ją się czyta i dobrze wchłania wiedzę.

Książka została podzielona na 12 rozdziałów w których zapoznamy się z podstawową wiedzą na temat programowania w JavaScripcie. Rozdziały są dosyć dobrze rozłożone. Na początku podstawy, a później powoli zagłębianie się w język. Cała książka jest w schemacie:
zagadnienie ~> zastosowanie zagadnienia (wytłumaczenie gdzie się używa etc.) ~> polecenie do wykonania ćwiczenia ~> pokazanie rozwiązanie ćwiczenia ~> opis rozwiązania ćwiczenia.
Jak dla mnie taki schemat książki jest dosyć fajny. Najpierw poznajemy to co będziemy dalej stosować w przykładowym ćwiczeniu.
Podawane ćwiczenia do wykonania dobrze utrwalają wiedzę, ale myślę, że w niektórych miejscach jest ich za dużo, spokojnie niektóre mniejsze elementy (dwa, trzy) języka można było połączyć w jedno większe ćwiczenie. Czasami po prostu nie wykonywałem wszystkich, albo sam je łączyłem, w duże jedno ćwiczenie do wykonania. Może to dlatego, że już znam jeden z języków i niektóre elementy są mi znane.

 

Na początku dowiesz się co to jest JavaScript, jak powstał... W kolejnych rozdziałach poznasz elementy języka takie jak komentarze, zmienne, operatory itp. Zapoznasz się także z instrukcjami sterującymi, budową funkcji, wyglądem i działaniem tablic, programowaniem obiektowym, itd, itd. Pełny spis treści dostępny tutaj.
I to chyba byłoby na tyle, co mogę powiedzieć Wam o tej książce. Jeżeli są osoby zaciekawione wnętrzem "Ćwiczeń praktycznych" to zachęcam do przejrzenia kilku przykładowych stron (link na początku posta).

 

 

Podsumowanie

Książkę polecam każdemu, kto chce nauczyć się JavaScriptu, a następnie tą wiedzę wykorzystasz. Nadaje się ona bardziej dla kompletnie nie obeznanych użytkowników, niż tych bardziej zaawansowanych, ponieważ wszystko tłumaczone jest od podstaw.
Jeżeli jesteś początkujący (nie znasz kompletnie JS) spokojnie zrozumiesz całą książkę, oraz to co zostało w niej zawarte i przekazane.


[MyBB] MCBoard - status serwerów Minecraft

28 czerwiec 2013 - 19:02

Plugin działa na takiej zasadzie co CSBoard. Możemy dodać swój serwer(serwery) do listy, a lista razem ze statusem i dodatkowymi informacjami zostanie wyświetlona na stronie głównej. 

Możliwość łatwej edycji wyglądu, dzięki zastosowaniu szablonów.

 

Cały plugin na github: https://github.com/Matslom/Mc-board

Download: https://github.com/M...hive/master.zip


[MyBB] Ranking użytkowników

31 maj 2013 - 10:46

Prosty plugin wyświetlający ranking użytkowników.
Screen z ustawień  | Wygląd pluginu 
Prosta edycja wyglądu z poziomu szablonów (ACP -> style i szablony -> szablony -> globalne -> top_rep).

Instalacja:
1. Przenieś zawartość folderu upload na swoje FTP
2. Zainstaluj plugin
3. Dodaj do sidebox'a zmienną {$toprep} (ACP ~> Style i Szablony ~> szablony ~> Twój styl ~> Strona główna - szablony ~> index).

 

Download