Skocz do zawartości

Witaj na forum webmasterów Webax.pl.

Wyświetl nową zawartość

Windows BLUE - recenzja

- - - - - windows blue windows blue build blue build windows 8

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie
Zeus
Zeus

  Stały bywalec

 • Administrator
 • 462 postów
#1

Napisano 24 marzec 2013 - 15:21

RECENZJA

Na początek chciałbym ostrzec wszystkie osoby zainteresowane instalacją nowego systemu przed niestabilnością i strasznymi błędami, które posiada owa kompilacja.

System zainstalowałem na VirtualBoxie. Pobrany obraz to 32-bitowa wersja Pro. Instalacja przebiegła identycznie, jak w przypadku Windows 8 ale już można było zauważyć drobne zmiany kosmetyczne. Następny etap to przyjemny kreator dostosowania różnych ustawień po instalacji systemu. Już w pierwszej chwili zmiany są widoczne. Pierwszy ekran oferuje nam większą liczbę kolorystycznych wariantów (w tym również czarny, które ja wybrałem). Pozostałe ustawienia nie zostały prawie wcale zmienione, jednakże, podczas przechodzenia przez kolejne ekrany, tło dziwnie się zachowywało - niby miało być czarne ale pojawiały się jakieś zielone pola (?).

Po całej konfiguracji ujrzałem ekran startowy i... zero zmian. Ale to tylko na pierwszy rzut oka. Po kliknięciu prawym przyciskiem w dowolnym, pasek, który się wysunął nie posiada już przycisku All Apps tylko Customize. Do czego on służy? Ten przycisk musi być zaznaczony, aby można było przesuwać kafelki, zmieniać ich rozmiar, nazywać grupy kafelków itp. Może nie jest to jeszcze dopracowane ale cieszy mnie możliwość przeciągania kilku kafli naraz.

Co do kafli... do wyboru mamy aż 4 rozmiary. Oprócz dwóch, już nam znanych: mniejszego i większego, jest jeszcze malutki i bardzo duży (tak to sobie nazwałem). Ogólnie są duże błędy podczas zmiany rozmiaru, szczególnie na ten najmniejszy.

Kolejną nowością jest ulepszona personalizacja barw. Teraz możemy tego dokonać na zakładce ustawień na ekranie startowym. Do wyboru mamy całą paletę barw i sami możemy tworzyć własne ustawienia, które zostaną zapisane a historia ostatnio skomponowanych ustawień jest wyświetlana poniżej tych ustawień.

Nowością są 4 aplikacje dodane do systemu: Alarmy, Kalkulator, Rejestrator dźwięku i Movie Moment (tej ostatniej nie przyglądałem się jakoś). Ulepszono też wyszukiwanie i Ustawienia są traktowane jako osobna aplikacja. Istnieje nowe ustawienie aplikacji w trybie snap, gdzie dwie aplikacje mogą "podzielić się" ekranem 50/50. Dodano parę nowych animacji, również w klasycznym trybie pulpitu, ale tam w zasadzie nic się nie zmieniło. Przynajmniej na pierwszy rzut oka...

Poszczególne zakładki paska bocznego nie są dopracowane. Zakładka ustawień niestety ma błędy kolorystyczne, czasem żadna z 4 zakładek paska nie chce się wysuwać. Zmieniono zakładkę Udostępnianie i Urządzenia oraz menu Sieci.

Sklep nie działa. Po uruchomieniu otrzymałem komunikat z prośbą o zarejestrowanie swojego Konta Microsoft ale nie wiem, do czego może doprowadzić taka akcja. Może ktoś odważny tego dokona? Posted Image Morał z tego płynie taki, że ze sklepu nie zainstalujecie żadnych aplikacji, chyba że posiadacie ich paczki developerskie.

Internet Explorer ewoluował do wersji 11. Graficznie wcale ale nasze forum na tej wersji też źle się wyświetla Posted Image. W wersji Modern dodano menedżer pobierania, lepsze komunikaty, np. z pytaniem o hasło lub autouzupełnianie. Ogólnie, niezależnie czy w wersji klasycznej, czy też kafelkowej Internet Explorer 11 działa nieco lepiej od wersji dziesiątej.

Jeśli mówimy już o stabilności to uważam, że aplikacje oraz sam system to tragedia. Ekran potrafi czasem migotać "pokazując" na ułamek sekundy ekran blokady (po co?). Aplikacje potrafią czasem same wyłączyć się, szczególnie Ustawienia ale o tym później. System ma wiele błędów, również graficznych i widać, że jest to wczesna wersja. Wydaje się, że Microsoft naprawdę chce zadbać o ilość nowych możliwości systemu ale czy nie przełoży się to na gorszą jakość i stabilność wykonania? Nie polecam instalacji systemu jako głównego na swoim sprzęcie. Lepiej jeśli to będzie osobny system na innej partycji lub maszynie wirtualnej. 

Dużym, wręcz ogromnym zaskoczeniem są dla mnie Ustawienia, które przeprojektowano i są one teraz wielopoziomowe. Co to znaczy... nie ma statycznej listy grup ustawień po lewej i kart ustawień po prawej stronie, lecz klikając daną kategorię po lewej ekran "przesuwa się" ukazując istniejące podkategorie. Może stabilność i dopracowanie leży ale funkcjonalność i możliwości Ustawień są naprawdę ogromne! Na przykład możemy zarządzać zasilaniem, SkyDrivem, aplikacjami domyślnymi, autoodtwarzaniem.

Jak dla mnie, po wstępnym "oglądnięciu" myślę, że szykuje się prawdziwa bomba Posted Image


LISTA ZMIAN

- możliwość wyboru dowolnego koloru tła i akcentów,
- 4 rozmiary kafelków na ekranie startowym,
- nowe animacje,
- nowe aplikacje: Kalkulator, Alarmy, Rejestrator dźwięku i Movie Moments,
- zmieniona organizacja działania ekranu startowego,
- możliwość przenoszenia dowolnej liczby kafelków,
- zmiana sposobu nazywania grup kafelków,
- lepsza obsługa udostępniania, w tym: odtwarzanie, drukowanie i wyświetlanie,
- sortowanie wszystkich aplikacji wg daty instalacji,
- ulepszenia w podstawowych zakładkach CharmBar,
- integracja Skydrive'a z klasycznym interfejsem Windows,
- dodanie folderów Moje Dokumenty, Moja Muzyka, Moje Obrazy i Moje Wideo do folderu Komputer,
- Internet Explorer 11,
- w IE11 Modern dodanie menedżera pobierania,
- funkcja podziału ekranu 50/50 w trybie Snap dla aplikacji,
- nowy panel Ustawień PC traktowany jako osobna aplikacja podczas wyszukiwania.

Zmiany w Ustawieniach PC:
- możliwość włączenia pokazu slajdów na ekranie blokady,
- wyszukiwarka,
- opcje zasilania,
- opcje ekranu i rozdzielczości,
- zarządzanie Skydrive'm,
- opcje prywatności dla każdej aplikacji z osobna, w tym ustawienia kamery, mikrofonu i lokalizacji,
- opcje autoodtwarzania,
- informacje o systemie,
- zarządzanie aplikacjami uruchomionymi w tle,
- aplikacje domyślne,
- ustawienia regionalne,w tym język wyświetlania, region, klawiatura.

 

Znalezione w sieci:
http://speedy.sh/YGgvb/torrent.zip

http://www.sendspace.com/file/b30ate

Sumy kontrolne : http://pl.rghost.net/44715140

 

Screeny:

 

Posted Image

 

Posted ImagePosted Image

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

Źródło: WINFORUM


 • 0

https://adwave.eu/ - marketing internetowy


termipl
termipl

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • PipPip
 • 11 postów
#2

Napisano 14 kwiecień 2013 - 22:43

Głupotą jest instalować wersję niestabilną, beta...  Są może jakieś screeny czy filmy dostępne z użytkowania tej wersjii systemu?


 • 0

Jeśli są na forum studenci, to pewnie chcieliby poznać ranking kont studenckich który prezentuje na bieżąco wszystkie konta bankowe które są najtańsze, albo całkowicie bez opłat. Ze swojej strony polecam Alior Sync, który oferuje w 100% darmowe konto dla studenta.


Hipek
Hipek

  Początkujący

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 80 postów
#3

Napisano 15 kwiecień 2013 - 19:49

Screenów jest dużo na skromnym polskim forum...i na wielkich zagranicznych portalach ;)


 • 0

Największe Forum o Windows 8 w sieci! Szybka i miła pomoc ;) Zapraszam.


handler
handler

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • PipPip
 • 10 postów
#4

Napisano 15 kwiecień 2013 - 23:40

Niewielkie zmiany w stosunku do W8.


 • 0

Kaszuby - piękne miejsce w Polsce gdzie możecie wypocząć pośród lasów i jezior. Cisza, świeże jedzenie oraz brak dostępu do internetu - kto z nas nie chciałby tak spędzić wakacji? Zapraszam na moją stronę: agroturystyka na Kaszubach


Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: windows blue, windows blue build, blue build, windows 8