Skocz do zawartości

Witaj na forum webmasterów Webax.pl.

Wyświetl nową zawartość

MySQL - ogromne zużycie pamięci RAM

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie
Pentium320
Pentium320

Nowicjusz

• Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 03 czerwiec 2013 - 01:35

Jako, że jest to mój pierwszy post na forum, witam wszystkich i od razu proszę o poradę :D. Mam nadzieję, że wybrałem dobry dział forum

Posiadam własny domowy serwer, postawiony pod Windows Serwer 2008 R2. Ostatnio zainteresowałem się postawieniem na nim forum (jeśli to ważne, to na MyBB) - ot tak dla testów (a może jeszcze zrobię z niego pożytek). Oczywiście, bez bazy MySQL się nie obeszło (pod kontrolą Oracle). Utworzyłem świeżą bazę, PHP zainstalowałem, IIS skonfigurowałem no i forum stoi. Problem mój polega na tym. Baza ma zaledwie kilka dni, a jej pożeranie pamięci RAM jest po prostu dobijające... Proces regularnie, nawet w stanie spoczynku potrafi pochłonąć blisko 0.5GB pamięci...

Posted Image

...co jest dla mnie kompletnie nieuzasadnione. No chyba, że rzeczywiście proces wymaga tyle...

Moje pytanie: dałoby radę trochę zoptymalizować lub zmusić do mniejszego użycia pamięci? Może być nawet kosztem wydajności bazy, po prostu irytuje mnie jak jeden proces, w dodatku taki, który wg mnie nie powinien, a pożera blisko 1/5 pamięci mojego serwera. Do tego jest to serwer 24/7 na którym często wykonywane są dość pamięciożerne rzeczy. Prosiłbym o tłumaczenie.. właściwie jak laikowi, bo niezbyt znam się na takich rzeczach, a dopiero staram się o nich uczyć :D. Jeśli to ważne, to mogę napisać parametry tego serwera.

Z góry dzięki za odpowiedzi

Pozdrawiam :)

• 0

SerwerStatus.pl
SerwerStatus.pl

Stały bywalec

• Moderator
  • 260 postów

Napisano 03 czerwiec 2013 - 12:56

Wszystko zależy od optymalizacji i tego ile jest zapytań do bazy danych. Jak przeszukujesz bazę danych to też zasoby są potrzebne.

U mnie na linuxie jedna baza danych, która pracuje cały czas zajmuje 200MB ram.

Z doświadczenia wiem że windows lubi ram i mu bardzo smakuje. Im nowszy tym więcej, im nowsze oprogramowanie tym więcej :)

• 1

Pentium320
Pentium320

Nowicjusz

• Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 03 czerwiec 2013 - 13:22

Ehh... A nie dałoby jednak rady trochę ograniczyć tego? W plikach konfiguracyjnych czy coś?  :D Może być nawet kosztem wydajności. Jak pisałem, to prawie 0.5GB to w spoczynku, a ciekawe ile by to zajmowało jakby większy natłok był...

• 0

SerwerStatus.pl
SerwerStatus.pl

Stały bywalec

• Moderator
  • 260 postów

Napisano 03 czerwiec 2013 - 18:15

Ograniczenie tego może równać się z "zamuleniem" całego serwera. Wszystko będzie chodzić wolniej :)

• 0

Pentium320
Pentium320

Nowicjusz

• Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 03 czerwiec 2013 - 23:23

Jak pisałem - może przymulić, za bardzo nie interesuję mnie to. Bardziej chodzi o to, czy w ogóle jest taka możliwość. Chciałbym to po prostu zrobić dla testu nawet by zobaczyć jak to się przełoży na wydajność  :)

• 0

SerwerStatus.pl
SerwerStatus.pl

Stały bywalec

• Moderator
  • 260 postów

Napisano 04 czerwiec 2013 - 00:49

http://serverfault.c...o-improve-speed

• 1

Pentium320
Pentium320

Nowicjusz

• Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 05 czerwiec 2013 - 02:02

Dobra, chyba faktycznie nie będę tykać pamięci przeznaczonej dla tej bazy, bo o ile udało mi się zredukować zużywany ram do 128MB, to próby wejścia na forum kończyły się komunikatem "Operation Timed Out" ze strony przeglądarki :E. Odpuszczam to sobie. Nie mniej jednak dzięki za pomoc, bo trochę mi to wyjaśniło :)

• 0

SerwerStatus.pl
SerwerStatus.pl

Stały bywalec

• Moderator
  • 260 postów

Napisano 05 czerwiec 2013 - 11:10

Osobiście bazy danych to tylko trzymam na Linuxie. Wolę zużyć 50-70% mnie zasobów i zapłacić mniej za serwer bo w granicy 30-40zł / mc a nie 70-100zł za to samo w gorszej jakości.

Windows ma to do siebie że lubi pamięć. I jak stawiasz cokolwiek to potrzebuje więcej pamięci niż odpowiednik pod Linuxem. Wszystko ze względu na to że musi działać w trybie okienkowym (same okienka zajmują dużo pamięci).

• 0

Pentium320
Pentium320

Nowicjusz

• Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 05 czerwiec 2013 - 11:54

Zapewne masz rację. Póki co przesiadać na Linuxa nie mam zamiaru, bo obecny system zbyt mi się spodobał i właściwie dobrze pełni swoją rolę od prawie roku. Może dokupię więcej ramu do tego sprzętu, to mniej będę zauważać jego zużycie - coś się wymyśli. Obecnie jest 2.5GB i chyba dałoby radę rozbudować do 4GB. Może kiedyś jak przekonam się do Linuxa, to spróbuję. Na razie zostaje to co jest i mówi się trudno  ^_^

• 0

willaa
willaa

Webax PRO

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2734 postów

Napisano 23 kwiecień 2022 - 07:18

семь476.7кратBettLoveстенвлълПолоYvesКоноGilmбронWalkFideFromStriразмJasmогорДемиZoneчетвПавлMoraPrel
ГаниWindWindCarlПрокфотоКабаСтамSMASРайдбольСободекаMidsNumbjavaCharThomДансWindPurcЕгорAndeвопрPaul
ФрадуказСероКириСавиKennAdioТрухгимнСтаролимспецXVIIКоссВишнпрофГолочитаВостМуриAllaподвЗолоиллюSumm
СнегСиниУэмуНикоСодеонторабо(197ZoneМаркButtСиэтJeweBeneAnthIcecCoolZoneZoneDOROThinRobiRonaMainVIII
LittРодиДгеб(195КузнWideZoneZoneНикоанглДичаКрудZoneИсаеErnsГорбметахоропортSmitluxuIndeElec(адъиспо
Orio2501РосснеотКитаWoodOlmeGirlCHERPROTmillнужнFolkАртискремозаочархудомячиPartWindWindWindмодеMedi
SmilNighPediслужBillJiriVIIIwwwnЛитРДемиWintКоваЛитРБаулспецавтоЖабиЛеонAcadWhatJohaPeteнастКелмSymp
MPEGWheeЛаэрStepBettFastСаннMullведуЖелеКаднниктГрамNortLineMemoдеятWindКисеJeweавтоJohnEricСодепарт
худоиллюЛукьЕмелВеснпортпортпортзавеSoorСокоСодеПушкучреRobeФилиСидоКубаGeorДаниtuchkasJustхудо

• 0