Skocz do zawartości

Witaj na forum webmasterów Webax.pl.

Wyświetl nową zawartość

Sposób pisania aplikacji

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie
senghe
senghe

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 06 czerwiec 2013 - 11:11

Witam. Jestem w posiadaniu szablonu panelu administratora, chciałbym na jego podstawie napisać CMS. Moje pytanie brzmi: które z poniższych rozwiązań wybralibyście i dlaczego?

a) Napisanie strony bez pobierania treści w kontenery przez ajax (generowanie całości strony przez php)

B) Napisanie strony z pobieraniem treści w kontenery przez ajax

c) Napisanie strony, gdzie pozycje menu bocznego będą ładowały część strony do ramki, nie odświeżając menu

Chodzi mi zwłaszcza o generowanie treści spod menu. Czekam na propozycje! :)

• 0

SerwerStatus.pl
SerwerStatus.pl

Stały bywalec

• Moderator
  • 260 postów

Napisano 06 czerwiec 2013 - 12:25

a)

• 0

senghe
senghe

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 06 czerwiec 2013 - 13:42

a)

Czy możesz powiedzieć mi jakie wady widzisz w pozostałych rozwiązaniach?

• 0

SerwerStatus.pl
SerwerStatus.pl

Stały bywalec

• Moderator
  • 260 postów

Napisano 06 czerwiec 2013 - 14:55

Osobiście nie lubię żadnych wodotrysków na stronie ze względu na to że mam dość stary sprzęt i takie strony zamulają komputer. Przykładowo wchodzę w google i szukam jakiegoś hasła np. "komputer" wchodzę w pierwszy link na stronę np. "A" a tam masa choinek świecących, wszystko pływa leje się, przeglądarka głupieje (oczywiście przesadzam) to szybko wychodzę z takiej strony i klikam w drugi link w wyszukiwarce i wchodzę na stronę "B" gdzie jest wszystko solidnie, bez przepychu i zbędnych bajerów. Od razu milej mi się tam robi i robię zakupy czy odszukuje informacje, zależnie czego szukam.

Niektóre osoby blokują sobie takie dodatki i albo strona działa jak pospolita, albo się wysypuje i nie da się przykładowo wejść w jakiś link w menu albo rozwinąć artykuł. Taki użytkownik na 100% nie wróci na Twoją stronę bo konkurencja nie śpi.

Oczywiście są ludzie, którzy lubią takie bajery. Zazwyczaj to dzieci lub młodzież. Zauważ że strony dla dzieci są często naćkane takimi bajerami np. najedziesz na menu on ci czyta albo jakaś muzyczka się pojawia. Dzieci to lubią a biały ekran przy przeładowaniu strony może je rozproszyć czy odstraszyć.

Dlatego wszystko jest też uzależnione jaki efekt chcesz osiągnąć, kto ma to odbierać no i w sumie co to ma być. Bo takie szczątkowe informacje to ciężko ci doradzić. Musisz postawić się w roli szarego użytkownika internetu, który znajdzie Twój link w google albo na innej stronie.

• 1

Comandeer
Comandeer

Stały bywalec

• Developer
  • 418 postów

Napisano 08 czerwiec 2013 - 21:02

a z PE do B
jeśli z góry zakładasz, że ma być AJAX, to już popełniasz niewybaczalny błąd. strona ma poprawnie działać bez niego. a jak już działa bez niego, to bez problemu możesz ją ulepszyć, żeby działała z nim
  • 0

Moje tutoriale

Ad hominem attacks are valid arguments, and you are an idiot.

raf
raf

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 12 czerwiec 2013 - 19:12

a z PE do B jeśli z góry zakładasz, że ma być AJAX, to już popełniasz niewybaczalny błąd. strona ma poprawnie działać bez niego.

Umm... a dlaczego? Tylko proszę mi nie pisać starej gadki "bo ktoś może nie mieć JS" albo "bo crawlery". Żaden z tych argumentów nie ma dziś racji bytu tak samo jak w 2002 roku nie miał racji bytu argument "a co jak jestem na przeglądarce tekstowej?".
  • 0

Comandeer
Comandeer

Stały bywalec

• Developer
  • 418 postów

Napisano 13 czerwiec 2013 - 00:53

Przepraszam, a czemu nie ma racji bytu? I tak, często przeglądam Internet lynxem - i co? Nie mam racji bytu? Ktoś, kto wyłącza JS, wie co robi. A jeśli strona jest poprawnie zrobiona, to i tak nie ma różnicy czy JS jest, czy nie - wszystko działa tak samo. są normalne URL-e (nie hashbangi), które fallbackują się do normalnych URL-i. są linki, które jak pacniemy środkowym, to się normalnie otwierają. no i są formularze, które - jeśli JS się wykrzaczy - wysyłają się normalnie a nie umierają w konwulsjach, zamieniają się w słup soli. jest tyle różnych powodów, dla których JS może nie zadziałać (browser vendor nawalił, zmieniło się API, ktoś dotknął HTML i się sypnęło...), że opieranie się na nim jest dość ryzykowne. poza tym - rozdział warstw aplikacji. Treść - HTML, wygląd - CSS, funkcjonalność - JS. Każda powinna być w pełni niezależna. Zatem - HTML czysty od różnych onclicków i innych onmonsters. choć warto też wprowadzić podział na strony internetowe i aplikacje internetowe. Te pierwsze są związane głównie z przekazywaniem treści, więc tutaj JS nie jest wymagany (jak czytasz książkę, to też ci każą świecić na kartki 100-watową żarówą pod kątem 38.5 stopnia?) - jest jedynie dodatkiem podnoszącym usability. w aplikacji JS już staje się niezbędny (bo aplikacja=funkcjonalność) i komunikaty typu "Go home" nie rażą nie wyobrażam sobie, żeby można było zrobić większą stronę bez PE. jeśli ktoś ją wykonuje tylko z myślą o AJAX-ie, to nie ma pojęcia ani czym są strony internetowe, ani jak powinny być zaprojektowane. dobre ćwiczonko? zainstaluj se JAWS/NVDA i zobacz jak zachowuje się strona JS-only a wtedy bardzo szybko będziesz tworzył strony zgodne z PE.
  • 0

Moje tutoriale

raf
raf

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 13 czerwiec 2013 - 02:09

Przyznam rację tylko we fragmencie "choć warto też wprowadzić podział na strony internetowe i aplikacje internetowe". Jeśli 99% zawartości strony to statyczna informacja, "nie ma sensu strzyc trawnika kombajnem". Reszta popiera tylko moje stwierdzenie o życiu w przeszłości. Hashbangi? Dotknięcie HTML? onClick? Zmiany API? Zostaje się powtórzyć: Żaden z tych argumentów nie ma dziś racji bytu! Implementacja JS nie jest dziś wymysłem dostawcy przeglądarki. Chcesz się liczyć to przestrzegaj specyfikacji JS, inaczej userzy odkryją że "Fejsik mi się zepsuł ale na innej przeglądarce działa... chyba ją zmienię". HTML'a się nie dotyka. HTML jest generowany i zmieniany na żywca przez JS ze skompilowanych szablonów na podstawie modeli z danymi, hasbangów nikt normalny od 2011 roku nie stosuje (bo po co skoro ma się pełny dostęp do tego co jest w pasku adresu). Wszystkim zarządzają frameworki MVC. Jak klikniesz lewym przyciskiem myszy na /piekny/nieshabangowy-1232/link to zobaczysz ten link w pasku adresu a strona którą widzisz zostanie magicznie przeładowana przez JS. Jak klikniesz na link środkowym, pomijając <noscript> dla crawlerów nic innego się nie zmieni. To JS załaduje odpowiedni kontroler i szablon do linka i wyrenderuje ci stronę na podstawie danych otrzymanych od servera. Dziś JS nie jest dodatkiem do bajerów tylko równorzędną technologią do budowania sieci za którą stoją grube baksy od Appla, Googla i... Microshitu. Od jakiegoś czasu nawet ludzie od IE pocą się aby ich przeglądarka przestrzegała aktualnej specyfikacji JS, zresztą głupio by się sprzedawało ASP.net jako nowoczesne gdyby ich flagowy FW JavaScriptowy do MVC (sponsorowany przez MS ale rozwijany przez ludzi spoza MS) nie działał na ich przeglądarce. ;) Gdy pojawiło się Discourse niektórzy dostali prawdziwego szoku anafilaktycznego widząc jak dziś wygląda używanie Javascript'u do budowania aplikacji webowych.
  • 0

Comandeer
Comandeer

Stały bywalec

• Developer
  • 418 postów

Napisano 13 czerwiec 2013 - 18:11

mam wrażenie, że mówimy o tym samym a się nie rozumiemy ;)

Reszta popiera tylko moje stwierdzenie o życiu w przeszłości. Hashbangi? Dotknięcie HTML? onClick? Zmiany API?

MVC to ładne hasło. tak samo jak CommonJS, AMD, unobtrusive JS i kilka innych. to nie ja żyję w przeszłości, a Internet. pokaż mi gdzieś przykład właściwego wykorzystania JS w takim kontekście. nie sądzę, żebyś dużo znalazł
MVC osobiście widzę też w podziale między HTML, CSS i JS: Model - HTML (treść), View - CSS (oczywiste raczej ;)), Controller - JS. i taki rozdział to dla mnie PE

hasbangów nikt normalny od 2011 roku nie stosuje

Twitter już nie stosuje? wiem, że hashbangi na FB wciąż są obecne (chociaż przekierowują no normalny URI)

Jak klikniesz lewym przyciskiem myszy na /piekny/nieshabangowy-1232/link to zobaczysz ten link w pasku adresu a strona którą widzisz zostanie magicznie przeładowana przez JS

mówiłem przecież o tym. uwierz mi, wiem co to History API ;)

Zostaje się powtórzyć:

Żaden z tych argumentów nie ma dziś racji bytu!

bardzo idealistyczne spojrzenie. niestety, wciąż mało mającego wspólnego z rzeczywistością. wystarczy rzucić hasło unit-testing i się okazuje, że 3/4 siedzących w biznesie nie ma pojęcia o co biega. a "dynamiczny" upload plików wciąż leci na iframe, bo przecież AJAX nie działa między domenami.
chcesz, żeby żaden z tych argumentów nie miał racji bytu? to edukuj.
zresztą - 90% HTML tam to wciąż strony a nie aplikacje. dlatego prawdziwy JS wciąż jest domeną geeków.
i tak, jestem skrajnym purystą o skrajnie konserwatywnych poglądach. i naprawdę przeglądam czasami neta Lynxem. i kochany JS wciąż mi tto uniemożliwia - bo w 90% przypadków jest użyty niewłaściwie lub - co gorsza - "zgodnie ze standardami" (span[role=button] z tabindexem - WTF?)

a podany przykład forum też nie jest do końca trafiony. bo czemu podstawowa treść jest w noscript? podstawowa treść to... podstawowa treść. powinna być normalnie umieszczona i stransformowana przez JS. od lat nie używam noscript. To wciąż nie jest PE. Wciąż mi tego brakuje
  • 0

Moje tutoriale

raf
raf

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 13 czerwiec 2013 - 21:01

Harumph, nie będę uprawiać czepialstwa albo kręcić tego dalej. Napisaliśmy kilka interesujących rzeczy które nie często pojawiają się na takich forach, może komuś się to przyda.Pozdr.
  • 0

willaa
willaa

Webax PRO

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2734 postów

Napisano 23 kwiecień 2022 - 07:21

Анде480.4продBettбатаXVIIШергКалиХайаистоГольSusiJosePianlifeSimoInteBridМоисИванZoneхоролатиVictIntr
ГолыGeorWindDougБолоДрозcompПодкParoПушкГрешИллюСкотDestDoesMicrBradBlenOverCellжурнДориСевеэлекDant
дереКостИлюхCircЛичкParlFallУволАкадВасиАлувDubaМоисJoseсвящКропРаеввекоГригэнерпрошАрчаHeinКареNorm
матеОклаГельТряпвсрюразвЖалсШульZoneМелеTalkдрузDaisявилмузыDOROJustZoneZoneKentWorlБлавДубиХрусWhat
SpinРоссСергВороSTEPTinaNarcZoneлитеГильБелаЧапаZoneЛазеКалиНовоуказпласGT-0JustPateNordElecГирьВлас
мульMyMyBradнеотКитапольWalkкамнCHERPROTхоротераWorlРоссВороMissиздекотоПетрDreaBELAWindWindконсBosc
SmilSalvккалЛотоHeavЛитРМетеMicrMichЧашиWallМороСамаМаксКогоПумпVictменьМищеСевеThomЛойкШапиDebrBacc
ЭлекbodysimpиздаHickSkydShooМакаБелюнароЖукоавтоNeedавтоEverOsteстихЧинкСемеЖукоавтоПивоздорФранПрях
БатрЧернСувоФиляПереGT-0GT-0GT-0принUnweГорсЕремwwwrЦыбуКупрКарпАгапгубеКрававтоtuchkasКороBarb

• 0

jiuer7845
jiuer7845

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 06 maj 2022 - 06:06

Yeezy Shoes
Yeezy Shoes
Yeezy
Yeezy 350